Minne menet, osinkoverotus – ja muita verotuksen edunvalvontateemoja
Listaamattomien yhtiöiden omistajien osinkoverotusta ehdotetaan kiristettäväksi. Tulolähdejako pitäisi poistua. Edunvalvonnan teemoina ovat olleet myös oma-aloitteisten verojen uudet säännökset ja jäsenkritiikki uuden OmaVero-palvelun toiminnallisuuksista.
Hanki rajaton lukuoikeus
Kirjaudu sisään tai tilaa Tilisanomat. Saat luettavaksesi uusimmat artikkelit ja arkiston, joka ulottuu aina vuoteen 2001 saakka sekä pääsyn Tilinpäättäjän tietopakettiin.
TILAA TILISANOMAT KIRJAUDU SISÄÄNTulolähdejakoa poistetaan jälleen
Valtiovarainministeriössä työstetään parhaillaan säännösehdotuksia ns. tulolähdejaon poistamiseksi osakeyhtiöiden verotuksesta elinkeinoverolain ja tuloverolain mukaisen toiminnan väliltä. Säännösehdotusten on määrä valmistua syyskuun 2017 loppuun mennessä.
VM järjesti tammikuussa 2017 aiheesta keskustelutilaisuuden. Totesimme, että tulolähdejako aiheuttaa lainsoveltamis- ja tulkintaongelmia sekä kustannuksia niin yrityksille, Verohallinnolle kuin muutoksenhakuviranomaisille.
