Kuka lohduttaisi Nyytiä?

6.3.2025

Taloushallinnon alalla toimivat yrittäjät, johtajat ja esihenkilöt nähdään usein vahvoina, tiukkoina ja tarkkoina henkilöinä, jotka toimivat päivittäin vaativissa asiantuntija- ja asiakaspalvelutehtävissä.
Arki kuluu aikatauluissa, tiedonhaussa ja kouluttautumisessa siinä missä substanssin ja rutiinitöidenkin parissa. Hallinnolliset, yritystoimintaan liittyvät tehtävät mutta myös henkilöstön päivittäinen johtaminen eli henkilöstöhallinto vievät viikossa useita työtunteja tai päiviä.

Palataan siis siihen myyttiin tiukasta asiantuntijasta, jolla aina riittää hymyä ja aikaa myös henkilöstölleen. Tai eihän se myytti ole, vaan totisinta totta. Harvemmin kuitenkaan kukaan henkilöstöstä näkee tai haluaa nähdä, että myös tilitoimistoyrittäjän tai esihenkilön takana on ihminen kaikkine puolineen.

Tapahtumarikkaassa tilitoimistoarjessa esihenkilöä saattaa satuttaa pidetyn asiakkaan valinta siirtyä toiseen tilitoimistoon asiakkaaksi tai mukavan ja pätevän työntekijän siirtyminen toisen työnantajan palvelukseen. Tai ihan vain empatia ja huoli työntekijälle tai itselle tapahtuneesta virheestä tai vaikkapa asiakkaan taloudellisesta tilanteesta. Moni erillinen asia vaikuttaa viikon tai yksittäisen työpäivän tunnetiloihin. Yllättävää ehkä, mutta myös esihenkilöllä on tunteet ja niitä vähemmän hyviä päiviä. Niin kuin kaikilla on.

Esihenkilönä olemisen vaikeus jää usein vähälle huomiolle. Esihenkilö joutuu asemansa vuoksi monella tapaa puun ja kuoren väliin. Häneen kohdistuu vaatimuksia ja odotuksia työntekijöiltä, johdolta ja myös ulkoisilta tahoilta, kuten asiakkailta ja yhteistyökumppaneilta. On paljon asioita, jotka on pidettävä omana tietona, ja monen asian kanssa ollaan myös aika yksin.

Olemme taloushallinnossa ottaneet jo merkittäviä harp­pauk­sia työntekijän hyvinvoinnin eteen. Moni asia on muuttunut parempaan viimeisen kymmenen vuoden aikana. Tämä on erinomaista kehitystä koko alalle ja tuo siihen uusia nuoria tekijöitä, jolloin laadukas taloushallinto on taattu myös tulevaisuudessa.

Seuraavana tehtävänä olisikin kiinnittää huomiota myös yrityksen johdon ja esihenkilöiden jaksamiseen. Tähän me voimme kaikki vaikuttaa, ihan pienilläkin eleillä arjessa. Kysy vaikka esihenkilöltäsi tai työnantajaltasi, miten hän voi ja jaksaa. Uskomme, että pienilläkin huomioimisen eleillä teemme työpaikoistamme vieläkin parempia paikkoja työskennellä.

Tove Janssonin tarina Nyytistä kertoo yksinäisyydestä ja sen eri muodoista – sekä rohkeudesta. Ja siitä, miten yksi uusi tapaaminen muuttaa asioita. Yksinäisyyden tunnetta voi kokea myös tapahtumarikkaassa työarjessa, ja sen poistamiseen voimme kaikki osallistua.

Mitä jos me uskaltaisimme höllentää vanhoja roolituksia? Kohdata toisemme myös ihmisinä.

Janika Hotakainen, Mervi Hyvönen, Johanna Vuorto-Honkala, Mari Viertola

Kädet savessa -kirjoituksissa käsitellään tilitoimistoarjen iloja, pettymyksiä ja sattumuksia. Niin kuin me niitä havainnoimme. Ja varmasti moni teistäkin.