Verohallinnon talous­hallinto­palvelu­hanke puhuttaa

Verohallinto on lähtenyt selvittämään mahdollisuutta tarjota kaikkein pienimmille yrityksille maksuton taloushallintopalvelu, joka digitalisoisi kuitit ja laskut veroilmoituksiin asti. Eri alojen toimijat ovat samaa mieltä, että pienimmätkin yrittäjät pitäisi saada taloushallinnon ja yhteiskunnan digitalisaatiokehitykseen mukaan. Keinot päästä tavoitteeseen sen sijaan jakavat mielipiteitä.
11.9.2020 Johanna Kotipelto, Juha Kartano, Rasmus Roiha, Niklas Sonkin, Johanna Hannus, Mikko Kalliovaara, Pauli Siirtola, Antti Leinonen, Juha Mäntylä, Janne Fredman, Markku Ojala ja Tuomas Tahvanainen Kuva iStock

Hanki rajaton lukuoikeus

Kirjaudu sisään tai tilaa Tilisanomat. Saat luettavaksesi uusimmat artikkelit ja arkiston, joka ulottuu aina vuoteen 2001 saakka sekä pääsyn Tilinpäättäjän tietopakettiin.

TILAA TILISANOMAT tai KIRJAUDU SISÄÄN
CTA Paikka