Kaksikäyttöautot verotuksessa

Tavaran tai palvelun ostohinnan sisältämän arvonlisäveron saa vähentää, jos tavara tai palvelu on ostettu arvonlisäverollista liiketoimintaa varten toiselta verovelvolliselta. Tiettyjen hankintojen, kuten henkilöautojen ja kaksikäyttöautojen, sisältämän arvonlisäveron vähentämiseen on kuitenkin säädetty rajoituksia.
18.10.2018 Samu Honkanen ja Päivi Jokivuori Kuva iStock

Hanki rajaton lukuoikeus

Kirjaudu sisään tai tilaa Tilisanomat. Saat luettavaksesi uusimmat artikkelit ja arkiston, joka ulottuu aina vuoteen 2001 saakka sekä pääsyn Tilinpäättäjän tietopakettiin.

TILAA TILISANOMAT tai KIRJAUDU SISÄÄN

Henkilöauto

Henkilöauto eli M1-luokan ajoneuvo on henkilöiden kuljetukseen valmistettu ajoneuvo, jossa on kuljettajan lisäksi tilaa enintään kahdeksalle henkilölle.

Henkilöautoa koskeva vähennysrajoitus ei koske ajoneuvoa, joka on hankittu myytäväksi, vuokrattavaksi taikka käytettäväksi ammattimaiseen henkilökuljetukseen tai ajo-opetukseen. Autokauppojen myytäväksi ja vuokraamojen vuokrattavaksi hankkimat autot samoin kuin taksit ja autokouluautot ovat vähennyskelpoisia kuten pakettiautot.

 

Kaksikäyttöauto

Kaksikäyttöautolla tarkoitetaan N1-pakettiautoksi luokiteltavaa autoa, joka on varustettu kuljettajan istuimen ja tämän vieressä olevien istuimien lisäksi muilla istuimilla tai niiden kiinnitykseen tarkoitetuilla laitteilla. Jotta autoa kohdeltaisiin pakettiautona, tavaratilassa ei saa olla istuimia tai niiden kiinnitykseen tarkoitettuja laitteita.

Kaksikäyttöautot kuuluvat henkilöautojen tapaan vähennysoikeuden rajoituksen piiriin, eikä niiden hankintahintaan tai käytöstä aiheutuviin kustannuksiin sisältyviä arvonlisäveroja saa vähentää, jos niitä ei käytetä yksinomaan vähennykseen oikeuttavassa käytössä. Osittainen vähennysoikeus on kuitenkin mahdollinen vastaavin edellytyksin kuin henkilöautojen osalta.

 

 

Pakettiauto

Pakettiauto eli N1-luokan ajoneuvo on tavaran kuljetukseen valmistettu ajoneuvo, jonka kokonaismassa on enintään 3,5 tonnia. Siinä on 2-3 istumapaikkaa ohjaamossa yhdessä rivissä. Jos pakettiauto on hankittu myös vähennyskelvottomaan käyttöön, yritys voi tehdä vähennyksen siltä osin, kun pakettiautoa käytetään verollisessa liiketoiminnassa. Jotta autoa kohdellaan pakettiautona eikä kaksikäyttöautona, sen tavaratilassa ei saa olla istuimia tai niiden kiinnitykseen tarkoitettuja laitteita.

Asiantuntijana
Samu Honkanen ylitarkastaja Yritysverotus, Ohjaus- ja kehittämisyksikkö
Päivi Jokivuori ylitarkastaja Yritysverotus, Ohjaus- ja kehittämisyksikkö
CTA Paikka