Työneuvostoa esitetään lakkautettavaksi
Hallituksen elokuussa antamassa esitysluonnoksessa ehdotetaan kumottavaksi laki työneuvostosta ja eräistä työsuojelun poikkeusluvista. Työneuvoston lausuntotehtävää esitetään lakkautettavaksi ja työsuojelun poikkeuslupien muutoksenhaku siirrettäisiin Lupa- ja valvontavirastolle
(31.12.2025 asti aluehallintovirasto).
Lupa- ja valvontaviraston päätökseen haettaisiin jatkossa muutosta työtuomioistuimelta. Esitykseen sisältyy muutokset työaikalakiin ja nuorista työntekijöistä annettuun lakiin. Valtiontalouden säästötoimenpiteisiin liittyvien muutosten on tarkoitus tulla voimaan 1.1.2026.
Työneuvosto on työ- ja elinkeinoministeriön alainen toiminnassaan riippumaton erityisviranomainen. Työneuvoston tehtävänä on antaa lausuntoja työlainsäädännön soveltamisesta ja tulkinnasta sekä toimia oikaisuvaatimusviranomaisena eräissä aluehallintoviraston työlainsäädäntöä koskevissa poikkeuslupapäätöksissä.
